Ar ko jānodarbojas Pedro brenda vadītājam

0

Vakar Tviterī nejauši uzzināju, ka preču zīmei Pedro tiek meklēts brenda vadītājs. Pats par sevi šis fakts nebūt nebija ievērības cienīgs, ja zem sludinājuma cv.lv lapā nebūtu sadaļa “kandidāti, kas pieteikušies uz šo vakanci, ir pieteikušies arī uz šādām vakancēm”. Tālāk sekoja tādas amata pozīcijas kā “personāla atlases speciālists”, “autoservisu tīkla vadītājs”, “monitoringa speciālists”, “restorāna vadītājs” un “saimniecības daļas vadītājs”. Visnotaļ iespaidīgi.

Var jau būt, ka izmisušam darba meklētājam ir vienalga kādu darbu atrast, bet pārkvalificēšanās ir mūsu gadsimta vadošā tendence — un galvenais taču ir darbaspējas un vēlme apgūt visu jauno! Tomēr redzot, ka potenciālais brendinga eksperts droši būtu gatavs strādāt arī kādā no augstākminētajām pozīcijām, paliek kaut kā jocīgi, bet tas laikam izskaidro, kāpēc brendmenedžeri nereti nesaprot to, kas viņiem būtu jāsaprot, un nedara to, ar ko viņiem būtu jānodarbojas.

Ar ko būtu jānodarbojas Pedro brenda vadītājam?

Nedaudz papētot, gluži acīmredzams, ka Pedro lepojas ar lieliskiem produktiem un izcilu iepakojumu, kas pārsvarā komunicē produkta svaigumu. Tas ir dabiski un pareizi, jo ņemot vērā īso sviestmaizes derīguma termiņu, ikvienam pircējam pirmās šaubas rodas par tās svaigumu, un nekas nevar būt svarīgāks par vadošā stereotipa apkarošanu. Tik tālu viss pareizi.

Tomēr gluži acīmredzama ir Pedro mārketinga divdimensionalitāte (pietrūkst dziļuma) vai (ja jums tā labāk patīk) pozicionējuma seklums. Šķiet, ka uzņēmuma izpratne par mārketingu beidzas ar (1) radam izcilus produktus (2) uzliekam virsū smuku logo + nosaukumu — un gatavs!

Bet nekas ne tuvu nav gatavs. Brendingam ir nepieciešams kas daudz vairāk, jo brendings — tās ir attiecības ar klientiem, bet attiecībās svarīga ir komunikācija. Saruna. Iedomājieties attiecības ar cilvēku, kurš klusē. Sēž un klusē. Diezgan neinteresati, ne?  Otrkārt, nolikt produktu vitrīnā un gaidīt, ka cilvēki paši sapratīs, ka viņiem tas jāpērk, ir muļķība — katram produktam ir nepieciešama sava ideoloģija, proti, tam jāparāda un jāpastāsta cilvēkiem kādus ieguvumus tas piedāvā un kādas problēmas spēj atrisināt. Produktam ir jāinterpretē pasaule un cilvēka dzīve tā, lai visi brīnītos, kā vispār viņi līdz šim bez šīs Pedro picas ir spējuši izdzīvot. Zināmā mērā tā ir priekšstatu revolūcija.

Cilvēkam vienmēr ir izvēle — pirkt Pedro sviestmaizi, Lango sviestmaizi vai Rimi sviestmaizi (lētāka!) vai vispār — uzsmērēt pašam (vēl lētāk, turklāt visuzticamāk!).  Ja jūs nedosiet daudzus pārliecinošus iemeslus kāpēc pirkt tieši jūsu produktu —pārdosiet jūtami mazāk!

Tātad, divi komponenti, kas stratēģiski pietrūkst Pedro brendam ir interesanta komunikācija (apskatieties mājas lapu pedro.lv — tur nav komunikācijas, tur ir vienkārši izvietoti produkti, bet uzrakstīt interesantu tekstiņu taču neprasa daudz). Un otrkārt — sava ideoloģija, kas paskaidro kad un kāpēc vislābākā izvēle ir Pedro radītie gardumi.

Tomēr, pirms sākt ieviest šādas pārmaiņas brenda vadītājam — gluži kā armijas virspavēlniekam — ir jāsaprot (a) kādā teritorijā notiks cīņa; (b) ko iespējams iekarot; (c) ar ko būs jācīnās — konkurenci veido ne tikai citas firmas, bet arī cilvēku paradumi un stereotipi. Pirms sākt karadarbību ir nepieciešams uzzīmēt karti — un tur nepalīdzēs nekas cits kā pētījums. Ir jāsaprot iedzīvotāju ēšanas paradumi un jānovērtē kuros brīžos un kādiem cilvēkiem ir vislielākā iespēja pārdot kādus Pedro produktus. Jāsaprot, ko cilvēki domā par konkurentiem un kāds priekšstats dažādām sociālajām grupām radies par pašu Pedro. Jāsaprot, kāds būtu vispārdodošākais priekšstats, un kādas korekcijas nepieciešamas, lai tāds izveidotos. Obligāti nepieciešama atgriezeniskā saite ar pircējiem.

Pedro ir pazīstams vārds, bet ar ko tas asociējas potenciālajiem pircējiem — nav līdz galam skaidrs. Bet tieši no šīm asociācijām ir atkarīgs, vai cilvēks izvēlēsies attiecības ar Pedro  picu/salātiem/sviesmaizi vai kādas citas firmas izstrādājumu, jebšu gatavos pats.

Pedro brenda vadītājam būs darba pilnas rokas, un es tikai ceru, ka šī persona nedzīvos ilūzijā, ka “pats svarīgākais ir izcils produkts” — izcils produkts ir svarīgs, bet ja par to neviens nezina, vai nenovērtē, vai nesaprot vajadzību pēc tā (jo jūs viņam to neesiet izskaidrojuši) — no šī izcilā produkta jēga būs maza.

Un neprasiet man, kāpēc es pats nepiesakos uz šo posteni, jo es neēdu gaļu, un man ir zināmi iebildumi pret dzīvnieku nogalināšanu pārtikas vajadzībām. Om. Starp citu — Pedro veģetārā līnija nebūtu nemaz tik slikta ideja.

Share.

About Author

Leave A Reply