Kurš te ir līderis

1

Tas viss sākās ar to, ka man salūza radioaparāts. Proti, tas sāka uztvert Latvijas radio pirmo programmu ar nepaciešamiem traucējumiem. Tā nu pasērfojis pa uztvērēja skalu, nejauši uzkūlos virsū ziņām krievu valodā. Kopš tā laika tad arī klausos Radio Baltkom.

Interesanti, ka gan LR1, gan Baltkoms pozicionējas kā ziņu radio. Atceros jau no agras bērnības, ka tolaik vēl uz krāsaina papīra drukātajā Rīgas laikā bija reklāma ar Doma baznīcu uz zaļa fona, plus teksts: un nav nekā jauna šajā pasaulē, bet ja būs, jūs par to uzzināsiet! — tā bija LR1 reklāma.

Un es domāju, ka LR1 patiešām ir ziņu radio.

Bet kopš klausos radio Baltkom, esmu secinājis, ka LR1 ne tuvu nav ziņu radio — protams, lietas mēs iepazīstam salīdzinājumos, vai ne? Un Baltkoms patiešām ir ziņu radio — iespējams, ar to mīnusu, ka sestdienās un svētdienās tas klusē. Toties darba dienās — bliež pēc pilnas programmas. Turklāt dara to daudz interesantāk, visaptverošāk nekā LR1.

Var jau iebilst, ka Baltkoms ir saslēgts ar radiostaciju Eho Moskvi, un laba daļa ziņu un raidījumu nāk no Krievijas. Bet tas nemaina lietas būtību — tās ir ziņas. Turklāt, programma Baltkom tiek organizēta dinamiski, ar aizrautību. Pretstatā tam LR1 ir iegrožots, stereotipisks, stīvs un formāls. Baltkomā var arī nokavēt ziņas par pāris minūtēm, jo ir kāda interesanta saruna — dažreiz var arī kaut ko izlaist (vienkārši nav un viss. Vienmēr bija, bet šodien nav) — bet tas viss fascinē. Un tas, kas fascinē — tā ir tā brīvība un pašizpausmes iespējas, ko neierobežo formalitātes ideoloģijas dzelzs būris.

Pirms kāda laika mani neprātīgi iedvesmoja videosižets, kurā manis iecienītais Oļegs Tiņkofs intervēja Krievijas interneta portāla banki.ru radītāju un viņa sievu. Netaceros precīzi (apskatieties paši, kā īsti tur bija), bet sajūsmas maksimumu sasniedzu brīdī, kad sarunas karstumā viņi izmeta frāzi, kas latviski aptuveni skanētu kā “pakaļā ar to biznesu”.

Es pieņemu, ka, ja kāds Latvijas televīzijā atļautos pateikt ko tamlīdzīgu, tā būtu viņa pēdējā uzstāšanās jebkad. Un tā ir diagnoze, kas saucas — latviskā atturība. Domāju, ka tā sakņojas divās lielākajās problēmās, kuras žņaudz šo valsti, proti — kalpu ideoloģija un komuņaku domāšana. Bet rezultāts ir sevis ierobežošana — un lai arī sarkano līniju vairs nav, tās ir dzīvas cilvēku prātos, un viņi vienkārši nespēj atbrīvoties un būt tādi, kādi ir. Teikt to, ko vēlas.

Jūs nesaprotat par ko es runāju?

Tad atceraties kā runā latviešu tradicionālie aktieri — stīvi un formāli un uzspēlēti.

Atceraties kā runāja LTV diktori padomju laikā — stīvi, formāli un uzspēlēti. Kokaini.

It kā šis bija stāsts par to pašu, par ko rakstīju, kad runa bija par Elvi — ja reiz mēs sakam, ka “ESAM PAR SAVĒJIEM!” — tad vajag arī torgot vietējo picu, nevis to saldēto itāļu sūdu. To pašu attiecinu uz LR1 — ja reiz pozicionējamies kā ziņu radio, tad DARAM VISU LAI PATIEŠĀM ARĪ BŪTU ZIŅU RADIO. Vismaz paklausamies Baltkomu un pamācamies kā to dara.

Bet sanāca kaut kā globālāk — par valsti un tautu. Vakar mani Twiterī nokaitinājaJurģisLiepnieks ar savu stāstu, ka valstī vajag 120 intelektuālus profesionāļus, lai mainītu tās kursu. Tas nu ir bulšits. Pilnīgākais bulšits. Viss nepieciešamais valstij jau ir — mums ir 1,2 miljoni intelektuālu profesionāļu. Tas, kas trūkst, tā ir ideoloģija. Jebkurš vēsturnieks zina, ka senajā Grieķijā bija visi faktori, kas nepieciešami, lai rastos rūpniecība, bet nekāda rūpniecība neradās, jo trūka ideoloģijas.

Tā ideoloģija, kas mums ir — Ceplisms — lēnām, bet noteikti ved uz nekurieni. Ceplisms + komuņaku domāšanu + kalpa komplekss = “šodienas Latvija”.

Es neproponēju lamāšanos, bet spēju brīvi runāt un domāt — spēju būt brīvam no cenzūras, un jo īpaši — no pašcenzūras, kas kā zinām, ir visefektīvākais cenzūras veids. Atceraties 1984.

Faktiski, šī ir saruna par brendiem, jo brendi — mūsu priekšstati (par sevi, pasauli un lietām, kas apkārt) — ir tie, kas rada to visumu, kurā mēs dzīvojam. Cilvēkiem dzīvei ir nepieciešama shēma — ideāli un ceļazvaigznes. Kā saka — sekojiet līderim. Tikai, kurš tas būs? Ceplis vai kāds cits?

Share.

About Author

1 Comment

 1. Krišjānis Papiņš on

  JE said…
  Diemzeel viena no muusdienu Ceplisma paziimeem ir ka graamatveza Caunes vietaa tiek pienjemti resni nobarojusies desantnieki…
  May 17, 2010

  Krišjānis Papiņš said…
  nu nezinu, nezinu. man liekas, ka Dombrovskis ir tāds klasisks Caune, par kura amoralitāti (AŠ)2 dunā vienā laikā… Un viņš taču arī ir īsts grāmatvedis… kuram tagad jāizstrēbj viss un vēl vaina jāuzņemas par to, ko šitie “nasing spešl” ievārījuši.
  May 18, 2010
  Edge said…
  ”Jūs nesaprotat par ko es runāju? ” – ATLIEK vien paskatīties NRA video ‘Divi briti apčurā Brivības pieminekli’, lai saprastu tos ”atraisītos”, kuru kultūras līmenis tā sajūsmina Papiņu ?
  Būsi trešais ?
  http://zinas.nra.lv/video/721-divi-briti-apcura-brivibas-pieminekli.htm
  May 18, 2010

  Krišjānis Papiņš said…
  Cien.Edge
  Personīgi apvainojumi — augsta intelekta un kulturāli attīstīta cilvēka pazīme, vai ne? Tā arī turpināt.

  Ceru, ka mums vairs nebūs jātiekas..

  May 18, 2010

  Krišjānis Papiņš said…
  Un vēl… cien.Edge virzienā…
  Ko slēpties aiz anonīmiem pseidonīmiem? Nāc ārā. Atklāj savu personību, drosminiek. Lai tauta uzzina savus varoņus.

  May 18, 2010
  Edge said…
  >”Tas nu ir bulšits. Pilnīgākais bulšits. Viss nepieciešamais valstij jau ir — mums ir 1,2 miljoni intelektuālu profesionāļu.” – LŪDZU un PALDIES !
  May 18, 2010
  Edge said…
  p.s.
  Starp citu, jautājums ”Būsi trešais/buģeš treķim” ? ir iz ”komuņagu” laikiem/domāšanas – spriežot pēc Papiņa kunga reakcijas, tad godātais to pārparata (nesaprata jautājuma būtību). Gadās, ka eksperti raksta par lietām, kuru dziļāko būtību nemaz neapjēdz (”Es neproponēju lamāšanos, bet spēju brīvi runāt un domāt — spēju būt brīvam no cenzūras,…) ?
  May 18, 2010

  Krišjānis Papiņš said…
  KKJ > Edge
  nu, redz, cienītais, ja Jūs atklāti pateiktu, ka Jums ir 60 gadi, un pats esat viens no tiem dinozauriem, ar komuņaku domāšanu, tad es arī būtu sapratis, jo līdz šim biju iedomājies, ka Jums ir 21 vktml., jo apmēram tādā līmenī ir Jūsu komentāri.

  Tagad, protams, saprotu, ka ir vairāk, tāpēc arī tas aklais aizvainojums par padomju laika aktieru nolikšanu… bet es jau tikai stāvu turpat kur Hermanis, lai arī pārsimt metrus zem viņa…

  Jūsu iepriekšējo komentāru es tā arī nesapratu, un domāju, ka nesaprata neviens.

  Treškārt, noskatieties, noskatieties to video ar Tiņkovu (links ir rakstā) — tie visi ir panākumiem bagāti cilvēki, ar fišku. Pievēršiet uzmanību, ka viņi lieto vārdiņu “draivs” -es saprotu, ka tas ir, Ziedoņa vārdiem runājot, “tas garainis kas veicina vārīšanos”, un īstenībā, tā mums šeit ļoti pietrūkst.

  Vēl iesaku paklausīties radio Baltkom, jo tas tiešām ir ļoti jēdzīgs un interesants ziņu radio.

  Par lamāšanos — atceros stāstu no kāda sava čoma, kurš izbrīnīts stāstīja par kādu klusu meiteni, kurai seksa laikā atvērās sirds un viņa, citkārt tik klusā un kautrīgā būtne, sirsnīgi un skaļi nodeva mātes vārdiem. Un principā te ir arī latviešu problēma. Ne jau lamāšanās ir teicama, vai kaut ko atrisinās, bet… ir nepieciešams pārkāpt iekšējam cenzoram, noraut stereotipus un uzdrīkstēties… Mēs Latvijā tomēr ļoti spēcīgi grimstam formālismā… paklausieties Baltkomu un Jūs arī sapratīsiet (cerams)… Mums par UFO rīta programma ir standartizēta… formalizēta.. Baltkoms ir daudz brīvāks… Kosmosam ir jābūt vaļā visu laiku, ne tikai seksa laikā…

  Tāpat — pasakiet kādam “brends” — rekacija būs “bet pereizi ir zīmols!”… lūk, te arī parādās tā kalpa ideoloģija un komuņaka domāšana, proti, klanīšanās tam kā centrā nolemts, un nevēlēšanās/negribēšana pašam izzināt situāciju un pieņemt savus lēmumus… Un tam ir daudz globālākas sekas nekā varētu domāt…

  Jā, un es ticu, ka mums ir tie 1,2 miljoni ģeniālu speciālistu — vienkārši potenciāls ir ārkārtīgi neizmantots. Tas ir tāpat kā ar naudu — valstij nauda ir, vienkārši nevajag to izzagt un izklenderēt. Un es kategoriski neticu šīm elites teorijām (ņemiet vērā, ka es esmu sociologs)… svarīga ir ideoloģija — tas, kas notiek cilvēku galvās. un 122 oligarhi tur neko nespēs mainīt… lai kā arī Liepnieks to neproponētu…. jo nemaina jau oligarhs, bet vīzija, ideoloģija…

  Galu galā, es ticu cilvēkiem, ne velti arī tagad atbildu uz šiem komentāriem, nevis izdzēšu tos, kā varbūt arī būtu vajadzējis darīt. Es cenšos atbildēt ikvienam, jo cilvēkiem vajag ticēt.

  May 19, 2010
  Edge said…
  ”Jūsu iepriekšējo komentāru es tā arī nesapratu, un domāju, ka nesaprata neviens.” – TAS NAV NEKAS PĀRSTEIDZOŠS, nekas traģisks (īpaši jau tādās karstās maija dienās kā pašlaik, kad galvas var sakarst par daudz). Galvenais, ka ir atbildes reakcija – iespēja turpināt jēgsaturīgu sarunu. Paldies par radīto iespēju to turpināt, tikai lūgums – mazāk negatīvo emociju, vairāk skaidrās domāšanas (loģisku argumentu). Sarunāts ?
  p.s.
  Galvenais ir iegūstamais labums – a kādā vārdā nosaukt, kādu birku piekārt ‘brends’ vai ‘zīmols’, tas man personīgi nav tik ļoti svarīgs.

Leave A Reply