Piemineklis kā zīme

1

Jebkurš piemineklis ir zīme.

Jau vārdā “piemineklis” ir skaidri nolasāms, kam šī lieta domāta. Proti — pieminēšanai. Bet tā nav vienkārša pieminēšana pieminēšanas dēļ. Tā ir pieminēšana, lai atcerētos to jēgu, ko šis piemineklis pārstāv — ikviens piemineklis ir zīme, kas atgādina kādu ideju.

lenny

Pieminekļa funkcija — REPRODUCĒT. Kopt, pavairot, uzturēt, atgādināt. Pieminekļa jēga ir vēstījums, ko tas sevī nes.

Protams, piemineklis ir arī godināšana. Bet nevienu jau negodina tāpat vien. Godina tos, kurus godināt ir izdevīgi. Tos, kuri palīdz uzturēt noteiktu realitāti. Komunistisko realitāti, zinātniskā patiesīguma realitāti, autoritārā režīma vadoņa realitāti, demokrātiskās pātērētāju kultūras realitāti.

sciencepower

Realitāte atrodas cilvēku prātos. Kamēr cilvēki pieņem monarhiju — tikmēr tā pastāv. Un protams, ka cenšas pašsaglabāties būvējot pieminekļus, kuriem jāapliecina cik laba ir šī realitāte, cik tā svarīga, vajadzīga un neaizvietojama.

Lūk, tāda ir pieminekļu daba.

________________________________________________________________

Ieinteresēja pieminekļi? Izlasiet arī “par pieminekļu jēgu un būtību” no parbrendu.lv

Share.

About Author

1 Comment

  1. Tev tikai tur vēl vajadzēja pierakstīt ilustrējošu piemēru, ka “Swedbank” Baltijas valstīs arī sev ceļ pieminekļus. Pie mums “Saules akmens”, lietuviešiem arī tāda mega māja pilsētas centrā un, ja nemaldos, tad igauņiem ir tas pats. Manuprāt, tas ir tāds labs piemērs kā mūsdienās, radot funkcionālu pieminekli/ēku starptautiska korporācija mēģina nostiprināt savu brendu.

Leave A Reply