Tukšs šķīvis uz tautiskā galdauta

0

Pirms daudziem mēnešiem Rīgas ielas rotāja projekta “Paēdušai Latvijai” reklāmas.

Tīri idejiski reklāma izveidota tiešām labi, bet problēmas sākas brīdī, kad uzmanība tiek pievērsta galdu virsmām. Paēdušais sēž pie eleganta koka galda, kamēr izsalkušā nabadziņa pusi sedz tautisks galdautiņš.

Tautisks linu galdauts — tas ir latviskā etniskuma simbols. Tas sevī ietver gan nācijas vēsturi, gan tradīcijas, gan kultūras mantojumu. Es pat apgalvotu, ka tautiska raksta linu galdauts ir nācijas lepnums. Bet kā liecina šī reklāma — ja jums ir šāds galdauts, tad, visticamākais, jums nav ko ēst.

Varētu pajokot, ka tas mudina modernizēties — sak, tūdaliņi un pastalnieki, lūk kur latviskums ir jūs novedis. Pie tukšas bļodas.

Un sava patiesība šādā jokā ir, jo galu galā latvieši taču ir kalpu tauta ar kalpu paražām un kalpu tradīcijām, un kāds tur brīnums, ka nekoriģēts latviskums noved pie tukšas bļodas — lai paskatamies kaut uz valsts budžetu kā pierādījumu šai tēzei.

Tomēr tajā pat laikā es rosinātu radīt reklāmu, kur šķīvis ir pagriezts otrādi — kur uz tautiskā galdauta šķīvis ir pilns, bet uz elegantā koka galda — tukšs. Kaut vienkārši, lai paceltu nācijas pašapziņu.

Share.

About Author

Leave A Reply